abahangterapia
abahangterapia
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Van id
 
most vagyunk
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
hangok
 
Linkek
 
Google TRKP
 
rdekessgek
 
Video
 
Hrek, Cikkek.
Hrek, Cikkek. : Magyar llek a npzene s a nyelv tkrben1

Magyar llek a npzene s a nyelv tkrben1

Szalay Zoltan

Magyar llek a npzene s a nyelv tkrben1

Kodly Zoltn: „A magyar npdal … az egsz
magyar llek tkre. … a magyar

dal a magyar nyelvvel egyids.”2


A mottul vlasztott idzet mell kvnkozik Kodlynak az a megllaptsa is, miszerint az tfok (pentaton) dallamok kpezik a magyar nemzet legsibb zenjt.[1] Tanulmnyom els rszben a magyar npzene, pontosabban ennek pentaton jellege fell kzeltem meg a tmt.

 

Elgg elterjedt az a tves elkpzels, hogy a pentatnia hinyos htfok hangsor. Ezrt sokan gy jellemzik a pentatnit, mint egy olyan hangrendszert, amelybl hinyzik a f s a ti hang. A flhang nlkli pentatnia teht do, re, mi, sz s l hangokbl ll. (Ltezik flhangos pentatnia is, pldul a japnoknl, st, mg magyar nyelvterleten is megtallhat, a Dunntlon, de a kett nem egyforma.) A magyar npzenben a pentaton dallamok ltalban l vgek (l hangon zrnak), ami ezt a hangsort teljesen szimmetrikuss teszi: l,        d, r, mi,        sz (szndkosan hagytam ki a ti s a f helyt, mert gy szemlletesebb a szimmetria: a rendszer els kt hangja kztt kis terc tvolsg van, aztn kvetkezik kt egszhang lps, vgl pedig mg egy kis terc), ld. az 1. brt.

 

 

 

 

 

 

Ez persze csupn a hangsor, amiben egyezmnyesen csak egyszer szerepel minden hangmagassg. Ez nem jelenti azt, hogy a pentaton dallamok sszesen csak t hangon mozognak. Ezek a hangok ismtldhetnek oktvval fennebb vagy lennebb, gy a tiszta pentaton magyar dallamokban ltalban a kvetkez sor lelhet fel: sz, l, d, re, mi, sz, l. A pentaton hangsornak a dallamban kirajzold vzn, a pillrhangokon kvl, melyet tiszta tfoksgnak (tiszta pentatninak) neveznk, gyakran megjelennek a hzagokat kitlt n. pien hangok (knai sz). A pien hangok ltal az tfok hangrendszer kiegszlhet hat-, ht-, nyolc- vagy kilencfokv. Ilyenkor a mi s a sz kztt megjelenhet a f vagy a fi, esetleg mindkett (utbbi esetben a rgi stlus dallamoknl tbbnyire elbb a fi, aztn a f jelenik meg). A l s a d kztt pedig a ti s/vagy a t (itt is, ha mindkett jelen van, akkor elbb a ti, aztn a t szokott megjelenni), ld. a 2. brt.

 

 

 

 

A problma azzal az elkpzelssel, hogy a pentatnia a htfok (diatonikus) hangrendszernek a rsze, vagy egy korbbi fejldsi fzisa, ott van, hogy a magyar npzenben nem vezet egyenes t a pentatnitl a htfoksg fel (s msutt sem). Ez azt jelenti, hogy a htfok magyar npdalok nem a pentaton dallamokbl alakultak ki. Utbbiakban szinte mindig felfedezhet a dallam tfok vza, ahol a pentaton sor hangjainak meghatroz szerepk van. A pien hangok pedig legtbbszr msodrang szerepet tltenek be, gymond csak tltelkek (rvid hangok, a dallam kevsb fontos helyein, a dallam folyamn kevsszer, tbbnyire hangslytalan helyeken jelennek meg). Amikor pedig egy hzagot ktfle pien hang tlt ki, ez azt mutatja, hogy az tfok szerkezet mg igen ers, a hzagokat kitlt hangok mg nem nllsultak. Ezrt nyugodtan elmondhatjuk, hogy a htfok hangsorok s dallamok nll fejldsi utat jrtak be, fggetlenl a pentatnitl.

A pentatnia s a htfok hangrendszer kztti klnbsg knnyebben megrthet a zongora billentyit szemllve. A fehr billentyk a htfok rendszert teszik ki, a fekete billentyk pedig a pentaton hangsort (ld. a 3. brt).

 

 

A zongora segtsgvel knnyebben megrthetjk azt is, hogy a kt rendszer tulajdonkppen kiegszti egymst: 7 + 5 = 12. Valsznleg sokan tudjk, hogy a tizenkett az egsznek, a teljessgnek a szma. 12 a csillagjegyek, a hnapok, az rk szma, 12 = egy tucat, teht maga az egysges egsz. A zenben tulajdonkppen arrl van sz, hogy a htfok rendszer alkotja az egyik felt, az tfok pedig a msik felt a teljes egsznek.

A pentatnia s a htfok hangsorok kztt teht nincs kzvetlen rokonsg. Ugyangy, mint ahogy a ktfle hangrendszert hasznl npek kztt sincs. Nzzk meg tovbb, hogy kik is hasznljk a pentatnit a vilgban.

A Zenei Lexikonban a kvetkezket olvashatjuk a pentatnirl: „A ~ egyik si forrsvidke vlsz. a trtnelem eltti Kzp- s Kelet-zsia (Tibet s az si Kna); onnan sugrzott szt egyrszt Hts- s El-India, Indonzia, Melanzia s Mikronzia, valamint Nyugat-Polinzia fel, msrszt Kelet- s Kzp-Eurpba, rzje t.k. a magyar npzene rgi rtege. Msik kisugrzsi terlete a Fldkzi-tenger vidke: maradvnyai megtallhatk a berber zenben, a dl-olasz s szardniai npzenben, a kelta npcsoportok dalaiban. Elterjedt a ~ az afrikai ltetvnyesek (t.k. a bantuk) s a fldmves indinok kztt is. Az, hogy a ~ eljutott klnbz fokon ll vadsz- s psztornpekhez is (pl. a lappokhoz, trk trzsekhez s mongolokhoz, kzp-kaliforniai gyjtgetkhz s kzp-ausztrliai kezdetleges vadsznpekhez), bizonyra a kulturlis rintkezs kzvettsvel ltrejtt msodlagos elterjedsre vezethet vissza.”[2] A fentieken kvl mg sok ms np is hasznlja a pentatnit, azonban nluk sokkal kisebb ennek a jelentsge.

Klnsnek tnhet dr. rkay Lszl felismerse, aki bizonyos npek s npcsoportok kztti kapcsolatra mutat r. Egyik rsban beszmol a montreli McGill Egyetem kivl professzornak, Wilder Penfieldnek s munkacsoportjnak a kutatsairl. A gnkutatsok rdekes mdon bizonyos fldrajzi terleteket emelnek ki, mint a gnllomny szempontjbl rokon npek lakhelyeit. Ezek a foltok „egszen misztikusan” azonosak azokkal a terletekkel, ahol a pentatnia megtallhat Fldnkn. rkay tovbb Barth Tibor professzorral val telefonbeszlgetst idzi: „Ekkor ezeket mondta nekem Tbor: ... nem ismeri a npdalokat, nem zensz. Van neki egy vilgtrkpe, amelyen feltntette, hol talltak az skortl kezdve, akrmilyen s magyar vagy brmilyen ms nyelven olvashat, megfejthet feliratokat. De bevallja nem rti, mert a Fld t helyn vannak teljesen sztszrdva. Erre elkezdtem hegyezni a flemet. »Melyik t helyen?« krdeztem. »Ht – mondta T'ibor,

1. Magyarorszgon s Kzp zsia Ural krnykn, de nem a szlv terleteken,

2. A Tvol-Keleten Knban s Japnban.

3. Kzp Afrikban

4. Az amerikai indin vidkeken s

5. Skciban.«

Ht majdnem leltem! Ezek a foltok ugyanis hajszlra azonosak a pentatonikus zene 5 nagy foltjval s a Penfield Bizottsg fle vrcsoport foltokkal! Ez hrom egymstl teljesen kln irnybl, a npzenekutats, a npcsoport kutats s az srgszet terrl szrmaz bizonytkok adatait hozza egy nevezre!”

[3]

Valjban inkbb hat „foltrl” kellene beszlni: a Krpt-medencrl, Kzp zsirl (tulajdonkppen az itt l rokon npek lakta vidkekrl), a Tvol Keletrl, Kzp Afrikrl, az amerikai indin vidkekrl s Eurpa kelta szrmazs npeinek terleteirl.[4] Habr a pentatnia elsdleges elterjedsi terletei kztt a Zenei Lexikon ms npeket is megemlt, rkay beszmoljban – a gnkutats s az srgszet szemszgbl – ezekrl nem esik sz.

 

 

Figyeljk meg tovbb, hogy milyen titkokat rejteget anyanyelvnk. Varga Csaba a nyelv alapjn jellemzi a magyarsg lelki tulajdonsgait,[5] s arra a kvetkeztetsre jut, hogy a magyar ember szmra az egysges egsz a legfontosabb. Mindig az egsztl kzelt a rszletek fel. Ezzel szemben az indoeurpai npek szmra, ugyancsak a nyelv vizsglata alapjn, a rszletek fontosabbak. Ezekbl indulnak ki, s prbljk sszerakni az egysges egszet. A nyelvben ez a kvetkezkppen nyilvnul meg: mi, amikor megnevezzk magunkat, elbb a csaldnevnket mondjuk el, s csak aztn a keresztnevnket. Hogyha a helysg is rsze a nevnknek, akkor legelszr a legnagyobb krnyezetet nevezzk meg, s ezutn kzeltnk fokozatosan a legkisebb egysg fel, akik mi magunk vagyunk. Pldul: Krsi Csoma Sndor. Az indoeurpai nyelvekben ez pont fordtva van, teht sajt magukbl indulnak ki, s gy tgtjk a krt egszen a legnagyobb krnyezetig, amely ugyangy lehet a helysgnv is. Ekkor az kerl legtvolabb tlk, mint egyedtl. Pldul: Barbu tefnescu Delavreancea. Ugyanakkor a dtumot is hasonlkppen kzelti meg a magyar. Elbb a legnagyobb keretet nevezi meg: az vet, aztn a hnapot, s lassanknt kzelt a mai nap fel. Az indoeurpai npek pont fordtva teszik ezt: a mai napbl indulnak ki, ami legkzelebb van hozznk, s utna tgtjk a krt a teljessg fel. Nyelvnkben az sszetett szavak esetn is elre kerl a nagyobb, fontosabb egysg, utna pedig a rsz(egysg). Pldul: asztallb, futballplya, Cskszereda stb.[6] Az indoeurpai nyelvekben ez fordtva trtnik (romnul: piciorul mesei, teren de fotbal, Miercurea Ciuc stb.). A 4. brn megprblom a kt ellenttes szemlletet bemutatni: a magyar ember belehelyezi magt az egysges egszbe. A teljessg rszeknt li meg sajt lett (jobb oldalt). Ezzel szemben az indoeurpai npek (a nyelv elemzse alapjn) kiemelik magukat az egysges egszbl. nll, kisebb egysgknt lik meg ltket, fggetlenl a teljessgtl (bal oldalt).

 

 

 

Erre a szemlletre egy nagyon rdekes idzetet talltam Kodly Zoltntl, aki a szolmizlsrl, ennek gyakorlatrl a kvetkezket rja: „Globlisan kell olvasni. Egsz szt, majd tbbet, egsz mondatot tfogni egy pillantssal. Az egszbl indulni a rszletek fel. Szokjunk r, nem hangonknt szedjk ssze, hanem elejtl vgig gyorsan ttekintve, mint egy trkpet. Egszben, egy darabban rezzk meg, mieltt hozzkezdnk hangos elneklshez.”[7] Alapjban vve is ugyanazt sugallja, mint Varga Csaba. gy gondolom, hogy Kodly teljesen tisztban volt azzal, mit is jelent a magyar llek.

Hogy hogyan is nyilvnul meg mindez a gyakorlatban, azt, tbbek kztt, egy apr szemlyes lmnyemmel szeretnm szemlltetni. Egy kzeli j bartom meslte, aki ptszmrnk s zletember, hogy egy bukaresti killtson vett rszt, ahol a standja egy budapesti, ugyancsak pt cg igazgatjnak a standja mellett volt. Beszlgettek, sszeismerkedtek, s miutn a bartom megtudta, hogy a budapesti zletember nem jrt mg Erdlyben s nem ismeri ezt a vidket, szvlyesen meghvta maghoz. Azt mondta neki, hogy brmikor, amikor ideje engedi s ssze tudjk egyeztetni az idpontot, szvesen ltja nluk otthon, s elltja t a csaldjval egytt. Erre az illet a fihoz fordult, s csodlkozva mondta: „Te, ez mg nem is ismer minket, mgis meghvott maghoz!” Ez az ember valsznleg mr kezdte elveszteni a magyar lelket, nem rti mr, hogyan is mkdik a magyar llek.

Az 5. brn kt vgletet mutatok be, Agcs Jzsef termszet- s rendszerelmletnek sszefoglalst,[8] mely hasonl mdon kzelti meg a kt ellenttes vilgnzetet, lelki belltottsgot, mint Varga Csaba a nyelv alapjn.

 

 

A szekularizlt s a szakrlis vilgszemllet kztti f klnbsgek

 

Agcs Jzsef termszet- s rendszerszemlletnek rvid sszefoglalsa

 

Vilgszemllet

 

Dominns tnyez

 

A szemllet

 

A fogalomrendszer

 

Az elsajtthat tuds

 

A mdszer

Az egyn

 

A kzssg kpviselje

 

A vezets

 

A valdi cl

 

A stratgia

 

Az rtkrend alapja

 

Az rtkmrs eszkze

 

A tervezs idtartama

 

A ltforrsokat

 

Szekularizlt

 

az anyag

 

analitikus

 

formlis, elvont

 

az Egsz tredkei

 

vlaszkeres

 

sztszed + talakt

 

trvnykeres

 

legyz-meggyz

 

korrumplhat

 

ellenrizhetetlen,

 

vissza nem hvhat

 

politikai alapra pl

 

njellt, kijellt

 

specialista

egyni rdek

pillanatnyi jlt

siker

 

ellensgkeres

 

egyenl jogok

 

pnz

 

5-10 v (max. 100)

 

flli (megsemmisti)

 

Szakrlis

 

a szellem

 

szintetizl

 

funkcionlis, konkrt

 

az EGYsges egsz

 

krdsfelvet

 

megfigyel + sszerak

 

ltfeltteleket keres,

 

veszlyelhrt

 

meggyzd

megvesztegethetetlen

ellenrizhet,

visszahvhat

 

tudsra pl

 

kpzett, karizmatikus

 

sokoldal („polihisztor')

 

kzssgi rdek

 

tarts ltezs

 

a rszorultak segtse,

 

msok szolglata

 

munkatrskeres

klnbz ktelessgek

 

kzssgi hasznossg

 

nhny milli v

 

jratermeli (megrzi)

 

Vessk ssze ezt a tblzatot a 4. brval. A szekularizlt vilgnzet az indoeurpai npek lelki sajtossgait, a szakrlis vilgnzet pedig a magyar llek jellemzit sorakoztatja fel. Jelljk egyelre a kt vgletet konvencionlisan egy „–”, illetve egy „+” jellel (ld. a 6. brt). Ne mondjuk egyikre sem, hogy j vagy rossz. Csupn annyit jegyezznk meg, hogy kt plust kpviselnek. Ezeknek jelentsgre ksbb visszatrek.

 

 

Hogyha egy prhuzamot vonunk a pentaton hangrendszer s az elbb emltett nyelvi sajtossgok kztt, akkor azt mondanm, hogy a pentatnia az, amelyik befogad, elfogad. Nyitott az idegen elemek befogadsra (ld.: pien hangok). Azt a lelket mintzza, mely a teljessg rszeknt li lett. A teljessg pedig sok apr kis rszbl ll. Ezrt befogadja az idegen elemeket anlkl, hogy a pentaton jellege megvltozna. A htfok, diatonikus hangrendszerek viszont zrtak. Ezekben a npdalokban nagyon ritkn fordul el, hogy a rendszertl idegen hangok jelenjenek meg. Azt a lelket kpviselik, mely kiemeli magt az egysges egszbl, legtbbszr kptelen elfogadni, befogadni a mssgot, a tle idegen mentalitst, vilgnzetet. A htfok dallamok tbbnyire az indoeurpai npek zenjre jellemzk, tovbb a smi s az arab npekre.

A klnbz npcsoportok pentaton dalait hallgatva feltnik, hogy jellegkben egszen ms hangulatot tkrznek (ld. a 6. jegyzetet). A magyarhoz legkzelebb a kzp zsiai rokon npek dalai llnak. Taln az ujgur dallamok is kzeltenek. A tbbi azonban mintha ms-ms zenei vilgot kpviselne. A rendszer, a pentatnia, a rend maga azonban azonos. Ennek fontossgt nem elg csupn megemlteni. Tanulmnyomban kiemelt fontossgot tulajdontok ennek a jelensgnek.

Hasonl nyelvi pldt mutatok be egyik rgebbi szemlyes lmnyemen keresztl. t vvel ezeltt Spanyolorszgban voltunk a felesgemmel egytt baszk fldn, hrom hetet tantottunk magyar nptncot egy ottani baszk kzssgnek. Beszlgetseink sorn kiderlt, hogy a baszk nyelv sokkal kzelebb ll a magyarhoz, mint a spanyolhoz. Ez is ugyangy ragoz, mint a magyar, ugyangy hasznljk a birtokos ragot, mint a magyarban. Ragok, toldalkok, jelek kapcsoldnak a sztvekhez. A baszk nyelv mondatszerkesztsben is a legfontosabb szavak kerlnek a mondat elejre, s ugyangy a k a tbbes szm jele, mint a magyarban (lagun = bart, lagunek = bartok). Igaz, hogy a szavak msak, igaz, hogy a kt np nem nagyon rten meg egyms nyelvt, a nyelv szerkezete, a rendszer maga viszont azonos.

[9]

A rendszert a rend szval is helyettestettem, nem vletlenl. desapm[10] annak idejn beszmolt nekem a pentaton hangsor tanulmnyozsa sorn elrt eredmnyeirl. Arra a kvetkeztetsre jutott, hogy ez kzelebb ll a termszethez, mint a htfok sorok. Az tfok dallamokra jellemz hangkzk frekvenciaklnbsgeinek szmarnyai nagyon kzeliek az aranymetszs arnyaihoz.[11] Ez alapjn desapm bizonytani vlte, hogy az emberi fl felptsben lv bels csiga tulajdonkppen aranymetszscsiga. Elbeszlse alapjn ugyanezrt a felfedezsrt ksbb egy tuds Nobel-djat kapott.[12] desapm szerint aranymetszs arnyokkal megptett egy mestersges flet, mely „hallott”.

Mikor annak jelentsgt prbltam felmrni, hogy vgl is a rendszer az, ami azonos, akkor hirtelen eszembe tltt, hogy nzzem meg: a nyelvi rendszerek milyen trkpet mutatnak a fldgolyn. s betttem a Goggle keresbe, hogy aglutinl nyelvek (ragoz nyelvek). A 7. bra egy rszlett tartalmazza annak az oldalnak, mely eljtt.

[13]

 

 

Pldk

·         A finn taloissani (hzaimban) gy bonthat fel: talo (hz) + i (tbbesszm jele) + ssa (-ban) + ni (birtokos szemlyrag - ami jel).

·         A szuahli mimi ninakupenda wewe (szeretlek) gy bonthat fel: mimi ni (n) na (jelen id) ku (te) penda (szeret) wewe (te)

·         Mg a legtbb ragoz nyelv utragokat hasznl, addig a mon-khmer nyelvcsaldhoz tartoz khaszi nyelv kizrlag elragokat s elljrszavakat hasznl. Plda: nga leit (megyek), nga la leit (mentem) nga la lah leit (mentem (rgmlt)).

·         A hatti, a sumer, a burusaszki s a maja nyelvek a sz elejn, vgn s belsejben egyarnt toldalkolnak.

·         A magyar nyelvbl:

o        Igeragozs: szom, szol, szik, szunk, sztok, sznak.

o        Fnvragozs: let, letet, letben, leten, letrl, letnek, lettel, lethez, letrt stb.

o        Mellknvragozs: kedves, kedvesen, kedvesek, kedvesebb

Agglutinl nyelvek

Agglutinl nyelvnek szmt a magyar nyelven kvl

·         pldul az gynevezett finnugor nyelvcsald tbbi nyelve

·         az altji nyelvcsald nyelvei

·         a szuahli s rokonai, a bantu nyelvek

·         a japn nyelv

Kifejezerejk nagy rsze a ragozsban rejlik, a szrend a finomabb rnyalatokhoz val. A ragoz nyelvek nyelvtana jval tbbet foglalkozik az alaktannal, mint a mondattannal.

Az indoeurpai nyelvek eredetileg a flektl nyelvek kz tartoznak, pldul ilyen a szanszkrit, az grg s a latin nyelv. Manapsg azonban az indoeurpai nyelvek kztt agglutinl nyelvek is akadnak, mint a perzsa, illetve pldul az jlatin nyelvek a ragozs leegyszersdse folytn egyarnt mutatnak agglutinl s flektl tulajdonsgokat.

Az amerikai fldrszen agglutinl nyelv pldul a kecsua, az egykori Inka Birodalom nyelve.

 

Mr nem is csodlkoztam, amikor a megjelen oldalt olvastam. gy ltszik, a lelkemben mr sszellt a kp. Hiszen a ragoz nyelveket beszl npcsoportok egy j rsze – rkay Lszl szavaival lve – „egszen misztikusan azonos” egyrszt a pentatnit hasznl npekkel, msrszt a gnkutatsok s az srgszet eredmnyeibl kirajzold kapcsolatban ll etnikumokkal. A fenti brn lthat, hogy az emltett hat folt kzl t megtallhat a ragoz nyelvek trkpn is: a Krpt-medence a magyar nyelvvel, Kzp zsia az altji nyelvek egy rszvel, a Tvol Kelet a japnnal, Kzp Afrika a bantu nyelvekkel, valamint az amerikai indinok a majval s a kecsua nyelvvel. Habr a kelta nyelvek kzl egyik sem agglutinl, vannak olyan elkpzelsek, hogy a baszkok is kelta szrmazs np. Mindezeken tl megemltem mg dr. Simon Pter eladst, melyben elmondja, hogy a kanadai dakota s oglala indinok nyelve is ragoz, st, ennl sokkal tbb kapcsoldsi pontra mutat r az indinok s a magyar np kztt.[14] Ugyanakkor a Duna-tv ltal pr ve sugrzott dokumentumfilmet is kiemelnm, melyet egy, az ujgurok fldjn (Kna szak-nyugati rszn) szervezett magyar expedci alkalmval forgattak, s ugyanilyen rokonsgra hvta fel a figyelmet a magyarsg s az ujgur np kztt.[15] A felsorolt nyelvi hasonlsgokon kvl mg figyelemre mlt adalkokat talltam az interneten. A japn nyelvben „a magyarral azonos a nevek hasznlata (vezetknv, keresztnv), a dtum s cm hasznlata, a birtokos eset hasznlata (elszr jn a birtokos, utna a birtok, pldul a hz ajtaja). A cmeket is hasonl mdon rjk (nagyobb egysgtl a kisebb fel haladva): vros, vrosrsz, hztmb stb.”[16] „A maja a magyarhoz hasonlan agglutinl nyelv. Nyelvtani nem nincs, a termszetes nemeket – akrcsak a magyarban – szsszettellel jellik: ah = frfi, ix (ejtsd: (i)s) = n; pl. ah tzambesah ’tanr’, ix tzambesah ’tanrn’. … A jelzs szerkezetekben a mellknv a fnv eltt ll, mint a magyarban: pl. nojoch, ’nagy’: nojoch kax ’nagy falu’, nojoch polob ’nagy fejek’.”[17] A kecsua is „a magyarhoz hasonlan agglutinl nyelv. Nyelvtani nemek nincsenek, gy a termszetes nemeket (a magyarral analg mdon) a qari (-frfi) s a warmi (-n) szcskkkal jelzik. … A tbbes szm jele a -kuna, amelyhez a tovbbi toldalkok jrulnak, ahogy a magyarban is. A jelzs szerkezetben a mellknv megelzi a fnevet, s vltozatlan alakban marad, mint a magyarban hatun wasi »nagy hz« / hatun wasikuna »nagy hzak« / hatun wasikunapi »nagy hzakban«”.

[18]

 

 
Testvroldalak
 
Testvroldalak

 

 

 
Kezelsek, eredmnyek

 Jelentkezs kezelsre Ptyon

  Eredmnyek: Keresztmetszet
Hangterpia:

 
Elrhetsg

www.abahangterapia.gportal.hu
 

Tke Zoltn    Tel.:  +36 30 9498 654

 

 

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Bngsz
 
SMS-hirdetfal
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!