Vilgrksg lesz a hnok fvrosa
Vilgrksg lesz a hunok fvrosa? – Knban a magyarokat tartjk az utdoknak
A knai Sanhszi (Shaanxi) tartomny arra kszl, hogy a vilgrksg rszv nyilvnttatja az si hun fvrost, Tongwanchenget. Ez a telepls a vilgon az egyetlen olyan romterlet, amelyet a hunok hagytak maguk utn
Vilgrksg lesz a hunok fvrosa? – Knban a magyarokat tartjk az utdoknak
A knai Sanhszi (Shaanxi) tartomny arra kszl, hogy a vilgrksg rszv nyilvnttatja az si hun fvrost, Tongwanchenget. Ez a telepls a vilgon az egyetlen olyan romterlet, amelyet a hunok hagytak maguk utn.A hunok szak-Knt, Kzp-zsit s Eurpa nagy rszt is meghdtottk egykor. A nomd trzs eredete ismeretlen, a knai forrsok pldul a mai Kna terletrl eredeztetik ket. A knaiak szerint a hunok leszrmazottai a mai magyarok, m ezt korntsem tekinthetjk bizonyosnak – st: itthon a magyar npcsoportot finn-ugor nyelve miatt e npek kz soroljuk.Hunok, avarok, magyarokVannak elmletek ugyan a hivatalosan el nem fogadott trk szrmazsunkrl is (a hunokat is ltalban trk nyelvnek tartjk), m a Hungria elnevezs akkor sem a hun, hanem az onogur npnvbl eredeztethet a szakrtk szerint. Az onogur sz egy sszettel: az „on” tizet jelent a klnbz trk nyelveken, az „ogur” pedig csuvas-trk, bolgr-trk eredet sz, amely trzset is jelenthet. (Az ogurok egybknt npknt is feltntek zsiban, mghozz a nyugati hunok szllsterlete krnykn.)E Kzp-zsiban lv terletekrl eredeztethetk az avarok is, akik magukat uar-hunnak neveztk, ami akr a „hun” npnvvel is kapcsolatban llhat. Az avarok emlkt rzik a mai Magyarorszg Vrkonyra vgzd teleplsnevek. A Vrkony a varhun, uar-hun npnvbl szrmaz nv. A nyugati hunok megklnbztetendk az zsiai hunoktl, a hsziungnuktl, akik a knai forrsokban szerepelnek mintegy ezer ven t. Hogy a klnbsg mekkora volt a nyugati s keleti (illetve a knai forrsok szerint az szaki s dli) hunok kztt, azt igen nehz megtlni.Pr ve fedeztk fel a hunok fvrostA hunok, magyarok eredett aligha lehet knnyen eldnteni, ppen ezrt trjnk inkbb vissza Knba! A napokban a Xinhua hrgynksgnek nyilatkoz, a Sanhszi tartomny kulturlis rksgeirt felels hivatalnok, Zhang Tinghao igazgat ugyanis bejelentette: az zsiai hunok (ms nven: hsziungnuk) mig fennmaradt egyetlen fvrost, Tongwanchenget szeretnk a vilgrksg rszv nyilvnttatni.Tongwanchenget, a romvrost nhny ve fedeztk fel, s akkor ez nagy szenzcit keltett a rgszek krben. Elzleg kzel ezer vig bortotta be a teleplst a sivatag homokja. A romvros szmos rtkes lelettel s tudomnyos felfedezssel szolglhat a hunok eredett, kultrjt illeten.A hunok miatt ptettk a Nagy FalatA trzs egybknt krlbell ezer vvel ezeltt tnt el. Az 1600 ves romterlet Jingbian megyben tallhat, a Kna szakkeleti rszben lv Sanhszi tartomnyon bell. A hely mindssze 500 kilomterre van Xi'antl, amely egykor a Chang'an nevet viselte, s hat feudlis knai dinasztia idejn volt fvros. A knaiak annyira tartottak a hunoktl, a hsziungnuktl, hogy miattuk ptettk fel a Nagy Falat is.A hunok az idszmtsunk eltti harmadik szzadban bukkantak fel, s hamarosan az egyik legnpesebb etnikai csoportt vltak a mai Kna terletn (m ez a vidk akkor mg nem volt a knai, illetve han npessg uralma alatt). A msodik szzad vgre a hunok ltestettk az els rabszolgatart rezsimet a mai Kna terletn. A hsziungnuk felttelezsek szerint trk nyelvek voltak egybknt.
A hunok ksbb szmos knai terletet vetettek uralmuk al, m az idszmtsunk eltti els szzadban veresget szenvedtek a nyugati-han dinasztia fejtl, Hanwu csszrtl Knban. Ezutn a hunok kettszakadtak, majd a harcok folyamn a knaiakkal (ezttal a keleti hanokkal) szvetkez dliek legyztk az szaki hunokat, idszmtsunk szerint 89 s 91 kztt.Az szaki hunok nyugatra vonulnakAz szaki hunok ekkor nyugatabbra vonultak, elszr az Ili foly vlgybe, Kzp-zsiba, majd a Dontl keletre s a Volga vidkre kltztek. A hunok ezutn az eurpai trtnelmet alaktottk t.
Idszmtsunk szerint 374-ben az eredetileg szakinak nevezett hunok tovbb vonultak nyugatra, s ezzel megindtottk az els nagy npvndorlsi hullmot, amely Eurpra zdult. Tbbek kztt az hatsukra, nyomsukra tmadtak a gtok a Rmai Birodalomra. Az tdik szzadban vgl tkeltek a Dunn s a Rajnn, s Attila vezetsvel birodalmat alaptottak. (Attila srjt rgta keresik a rgszek, ltalban a Tiszt felttelezik vgs nyughelyeknt.)
Szzezren dolgoztak Tongwancheng ptsn
A hunok zsiban maradt rszei viszont Tongwancheng vrosban alaktottak ki fvrost idszmtsunk szerint 419-ben. Orszgukat Daxia (Dahszinak) neveztk s ez az llam szintn az tdik szzad tjn ltezett. A mai Kna terletn, a nem knai npek kzl a hunok ptettk ki a legfejlettebb vrost. A vilgon egybknt Tongwangcheng az egyetlen fvros, amely a hunokhoz fzdik, s mg ma is megtallhat – legalbbis romokban. A telepls – amelynek a neve krlbell azt jelenti, hogy „egyesljn minden nemzet” – ptsn lltlag szzezer ember dolgozott.
Tongwancheng felptse azoknak az embereknek az eltkltsgt bizonytja, akik mindenron fenn akartak maradni a sivatagban – magyarzta Hou Yongjian, a Shaanxi Normal University professzora. A vros egyedi jellege elvitathatatlan a professzor szerint. A teleplst egybknt hosszas kutats, tbbek kztt replgpes felmrs s tvolsgi rzkelk segtsgvel fedeztk fel.
Hrom rszbl ll a vros A vros ngy sarkn rtornyok vigyztak a biztonsgra. A falak 16-30 mter vastagok voltak. A falak anyaga klnleges: homok, fld s rizsfldeken tfolyatott vz segtsgvel jtt ltre. A vz szerepe volt ebben a legfontosabb, mert a „ragads”, „rizses” folyadk sszetapasztotta a homokot s a fldet, gy szinte kszer ptanyaghoz jutottak a hunok.
A vros elrendezse klnleges: az szaknyugati rsz magasabban fekszik, a dlkeleti viszont alacsonyabban. Tongwanchenget tbbek kztt azrt is szeretnk most a vilgrksg rszv nyilvntani a knaiak, mert a nhny ve felfedezett teleplst ersen fenyegeti az elsivatagosods.
A szisztematikus helyrellts egybknt mr megkezddtt Tongwanchengben. Sikerlt pldul rekonstrulni a „Yong'an Emelvnyt”, ahol Helianbobo, Daxia csszra szemllte a pardz hun csapatokat.
A magyarok a leszrmazottak?
„Mint nemzetisg a hunok eltntek. De sok hun tllte az vezredek viharait. Szmos tuds gy tekinti, hogy a mai magyarok a hunok leszrmazottai” – nyilatkozta a Xinhua hrgynksgnek Wang Shiping, a Sanhszi Trtneti Mzeum szakrtje. A Xinhua szerint ezt a vlemnyt szmos magyar kutat is osztja (neveket a knai hrgynksg nem emltett).
A knai tudsok hangslyozzk, hogy a hunok kultrja szmos orszgban hagyott nyomot maga utn. Mongliban, Oroszorszgban s szak-Kna, vagyis Bels-Monglia terletn egy hangszer a hujia (hudzsia) rzi a hunok emlkt, de szaknyugat-Knban, az ujgurok is jtszanak ilyen zenei instrumentumon.
|