Gondolatok a pentatnirl
Flttelezem, hogy a pentatnia a magasabb szfrkra jellemz (ezrt is szellsebb), a htfoksg pedig a legsrbb anyagi vilgot jelkpezi (ezrt srbb, nincsenek benne hzagok).
A pentatnirl
ltalnosan elterjedt az az elkpzels, hogy a pentatnia hinyos htfok hangsor. Ezrt aztn sokan gy jellemzik a pentatnit, mint egy olyan hangrendszert, amelybl hinyzik a f s a ti hang. A flhang nlkli pentatnia teht do, re, mi, sz s l hangokbl ll (ltezik flhangos pentatnia is, pldul a japnoknl, st, mg Dunntlon is, de a kett nem egyforma). A magyar npzenben a pentaton dallamok ltalban l vgek (l hangon zrnak), ami ezt a hangsort teljesen szimmetrikuss teszi: l, d, r, mi, sz (szndkosan hagytam ki a ti s a f helyt, mert gy szemlletesebb a szimmetria: a rendszer els kt hangja kztt kis terc tvolsg van, aztn kvetkezik kt egszhang lps, vgl pedig mg egy kis terc). Ez persze csak a hangsor, amiben egyezmnyesen csak egyszer szerepel minden hangmagassg. Ez nem jelenti azt, hogy a pentaton dallamok sszesen csak t hangon mozognak. Ezek a hangok ismtldhetnek oktvval fennebb vagy lennebb, gy a tiszta pentaton magyar dallamokban ltalban a kvetkez sor lelhet fel: sz, l, d, re, mi, sz, l. A pentaton hangsornak a dallamban kirajzold vzn, a pillrhangokon kvl, melyet tiszta tfoksgnak (tiszta pentatninak) neveznk, gyakran megjelennek a hzagokat kitlt n. pien hangok (knai sz). A pien hangok ltal az tfok hangrendszer kiegszlhet ht, vagy mg tbb fokv (max. kilenc). Ilyenkor a mi s a sz kztt megjelenhet a f vagy a fi, vagy mindkett (utbbi esetben a dallam folyamn elbb a fi szokott megjelenni, aztn a f). A l s a d kztt pedig a ti s/vagy a t (itt is, ha mindkett megjelenik, akkor elbb a ti, aztn a t). gy lesz aztn a kiegszlt sor ht-, nyolc- vagy kilenchang.
A bkken ott van, hogy a magyar npzenben nem vezet egyenes t a pentatnitl a htfoksg fel (s szerintem msutt sem). Ez azt jelenti, hogy a htfok magyar npdalok nem a pentaton dallamokbl alakultak ki. Utbbiakban szinte mindig felfedezhet a dallam tfok vza, ahol a pentaton sor hangjainak meghatroz szerepk van. A pien hangok pedig legtbbszr msodrang szerepet tltenek be, gymond csak tltelkek (rvid hangok, a dallam kevsb fontos helyein, a dallam folyamn kevsszer, tbbnyire hangslytalan helyeken jelennek meg). Amikor pedig egy hzagot ktfle pien hang tlt ki, ez azt mutatja, hogy az tfok szerkezet mg igen ers. A hzagokat kitlt hangok mg nem nllsultak. Ezrt aztn nyugodtan elmondhatjuk, hogy a htfok hangsorok s dallamok nll fejldsi utat jrtak be, fggetlenl a pentatnitl.
A pentatnia s a htfok hangsorok kztt teht nincs kzvetlen rokonsg. Mint ahogy a ktfle hangrendszert hasznl npek kztt sincs. A htfok dallamok az indoeurpai npek zenjre jellemzk, valamint a smi, s – flttelezem – az arab npekre (utbbiakat nem ismerem elgg).
A Brockhaus-Riemann fle Zenei Lexikon III. ktetben (Zenemkiad, Budapest, 1985, 97. old.) a kvetkezket olvashatjuk a pentatnirl: „A ~ egyik si forrsvidke vlsz. a trtnelem eltti Kzp- s Kelet-zsia (Tibet s az si Kna); onnan sugrzott szt egyrszt Hts- s El-India, Indonzia, Melanzia s Mikronzia, valamint Nyugat-Polinzia fel, msrszt Kelet- s Kzp-Eurpba, rzje t.k. a magyar npzene rgi rtege. Msik kisugrzsi terlete a Fldkzi-tenger vidke: maradvnyai megtallhatk a berber zenben, a dl-olasz s szardniai npzenben, a kelta npcsoportok dalaiban. Elterjedt a ~ az afrikai ltetvnyesek (t.k. a bantuk) s a fldmves indinok kztt is. Az, hogy a ~ eljutott klnbz fokon ll vadsz- s psztornpekhez is (pl. a lappokhoz, trk trzsekhez s mongolokhoz, kzp-kaliforniai gyjtgetkhz s kzp-ausztrliai kezdetleges vadsznpekhez), bizonyra a kulturlis rintkezs kzvettsvel ltrejtt msodlagos elterjedsre vezethet vissza.”
desapm, a magyar npzene tanulmnyozsa sorn, arra a kvetkeztetsre jutott, hogy a pentaton hangsor kzelebb ll a termszethez, mint a htfok sorok. Az tfok dallamokra jellemz hangkzk frekvenciaklnbsgeinek szmarnyai nagyon kzeliek az aranymetszs arnyaihoz. Ez alapjn desapm bizonytani prblta egy tanulmnyban, hogy az emberi fl felptsben lv bels csiga tulajdonkppen aranymetszscsiga. Ugyanezrt a felfedezsrt ksbb egy tuds (fizikus?) Nobel-djat kapott. megptett egy mestersges flet (aranymetszs arnyokkal), mely „hallott”.
Mindezek azt mutatjk, hogy a kt hangrendszer (a pentatnia s a htfoksg) kt kln zenei vilg. Ez egybknt a dallamanyagban is megmutatkozik. Ezrt nem helyes, hogy a pentatnit egy hinyos htfok hangsornak fogjuk fel. Azonban – s ez az n sejtsem, taln mg senki nem mondta ki ezt gy – a kett egytt alkot egy teljes egszet. Flttelezem, hogy a 12 hang egy kerek egsz (ld. a zodikusok, a hnapok, az rk szmt stb.). Ezt legknnyebben gy lehet elkpzelni, mint a zongora billentyit: a fehr billentyk alkotjk a htfok hangsorokat (attl fggen, hogy melyik ezek kzl a zr hang, ht van bellk), a fekete billentyk pedig a pentaton sort (itt pedig tflt klnbztetnk meg). A kett nem egymsnak rsze, hanem kiegsztik egymst.
Ami pedig mg rdekesebb, azt a Juhsz Zoltn s csoportja kutatsai mutatjk meg. Szmtgpes programot ksztettek, amellyel bizonyos npek minl tbb dallamt vettk megfigyels al. Klnbz, az anyagbl megmutatkoz szempontok alapjn klnbz tpusokat lltottak fel. Sokfle np dallamait vizsgltk: eurpaiakt, rokon npekt, zsiaiakt (pldul knai), arabokt stb., s a kutats tovbb folyik, ms npekre is kiterjesztve azt. Az egszet kivettettk egy ktdimenzis koordintarendszerre, ahol a klnbz npek sajtos dallamai (pontokkal jellve) klnbz helyeken srsdtek ssze. gy megmutatkozott, hogy mely npcsoportok npzenjben van tfeds. ltalban a nyugatiak s keletiek kztt nemigen van. A legrdekesebb viszont az, hogy a magyar npzene tfedi az egszet. Mondhatni, szinte minden srsdsben ott van a magyar npzene bizonyos mennyisg dallamtpussal. A vgkvetkeztets: a magyar npzene egyfajta olvaszttgely, amelyben megtallhatk minden ms np dallamainak tpusvltozatai.
Ez jbl a magyarsg befogadkszsgt tmasztja al, s visszavisz a magyar np kldetshez: hidat lltani kelet s nyugat kztt.
Tovbb mg van egy sejtsem, de lehet, hogy ez mr agyals. Flttelezem, hogy a pentatnia a magasabb szfrkra jellemz (ezrt is szellsebb), a htfoksg pedig a legsrbb anyagi vilgot jelkpezi (ezrt srbb, nincsenek benne hzagok). Ha pedig ez gy van, akkor a magyarsg a legjobb ton halad kldetse beteljestse fel. Hiszen tudat alatt mr rg elsajttotta mindazt, amit az anyagot kpvisel npek hordoznak.
|